Otomatik vites nedir?
Otomatik vitesli bir arabaya bindiğiniz zaman fark edeceğiniz ilk şey sadece iki pedalın varolduğunu görmek olacaktır. Otomatik terimi basit anlamda vitesi belirtir. Vites sizin müdahaleniz olmadan otomatik olarak değiştirdiğinden otomatik terimi kullanılır. Otomatik vitesli araçlarda “debriyaj pedalı” ve gerçek anlamda bir “vites kolu” bulunmaz. Trafikte fazla zaman geçiren, manüel vitesli araç kullanma konusunda çekinceleri olan sürücülere kolaylık sağlayan otomatik vites kullanımı, birkaç defa direksiyon başına geçmiş insanlar için bile oldukça basittir. Çekiş kontrolü (traction control), Elektronik stabilite kontrolü (electronic stability control), Hız kontrolü (cruise control) v.b gibi bir arabanın sahip olabileceği diğer özellikler ile karıştırılmamalıdır. Bu özellikler düz (manüel) vites araçlarda da bulunmaktadır. Otomatik vites kutusu aracın yük ve yol durumuna uygun olarak kendiliğinden vites değişimi yapan vites kutusudur. Üç kısımdan meydana gelir: 1. tork konvertörü 2. vites dişlileri 3. hidrolik kumanda Otomatik vites ‘tork konvertör’ olarakta adlandırılır. Bir araç teknisyeni olmayı düşünmediğiniz sürece bilmenize gerek olmayacak karmaşık bir konudur. Motor gücü, mekanik bir debriyaj yerine, hidrolik aparatlarla şanzıman dişlilerine ve tekerleğe iletilir. Aracınıza bütün hızlarda maksimum verim ve sürekli değişen bir hız oranı sağlar.
Otomatik Şanzıman Nasıl Çalışır?
Manüel yani düz vites kullanan otomobillerde vites değiştirirken debriyaj kavraması ile motorun boşa alınması gerekir. Otomatik vitesli araçlarda ise, motor ile bağlantıyı kesecek bir debriyaj kavraması bulunmadığından tork konverteri kullanılır. Türbin, stator, pompa ve şanzıman sıvısı (transmission fluid) kısımlarından oluşan tork konverteri, iki vantilatör pervanesine benzer dairesel kapaklar ve onların ortasında stator denilen küçük bir pervane ile konumlandırılmıştır. Dairesel kapaklar içerisine doldurulmuş şanzıman sıvısı hareket halinde iken şanzıman dişlilerine bağlı olan türbine çarpar. Bu sayede güç şanzıman dişlilerine tork olarak iletilmiş olur. Araç kırmızı ışıkta durduğunda tork konverteri torkun bir miktarını şanzımana iletir ve frene dokunmadan tam olarak duramazsınız. Bu aracın stop etmemesi içi zorunludur. Bu nedenle “D” yani viteste olan araç, duruyorken gazdan ayak çekildiğinde yavaşça ilerlemeye başlar. Bunu sağlayan tork konverterinin gücün bir kısmını iletiyor olmasıdır. Eğer vites “N” konumuna yani boşa alınırsa, pompa ve türbin tamamen boşta döner ve şanzımana hiç güç iletilmez. Motor çalıştığı sürece tork konverteri dönme hareketini her durumda sürdürür. Otomatik vitesli araçların sıklıkla dur-kalk yapılan kullanımlarda daha fazla yakıt harcamasının nedeni budur. Otomatik viteslerin çoğu tipik olarak 3 ya da 4 vitese sahiptir. Araba modeline göre tam otomatik viteste P, R, N ve D harflerinin dışında 1, 2 ve 3 rakamları da olabilir. P araba park halindeyken, D ileri gitmek için, R de geri gitmek için kullanılır. N boş vites, 1, 2 ve 3 de sabit viteslerdir. Bazı modellerde 5 ileri 7 ileri olarak tasarlanmış otomatik vitesli araçlarda vardır. Bu araçlar elektronik kumanda işlemcisi tarafından yönetilen sürücü seçimine bırakılmış farklı modlarla desteklenmiştir. Bu modlar, trafik şartlarına ve sürüş keyfinize bağlı olarak değişik sürüş pozisyonlarını seçmenize olanak sağlar (örneğin, ‘sport’ mod seçebilirsiniz. sport mod. Performanslı kullanım için daha üst devirlerde vites değiştirir, yakıt ibresi daha hızlı hareket eder).
Otomatik Şanzıman ana parçaları nelerdir?
1-Tork konvertör 2- Yağ pompası 3- Vites kavrama grupları 4- Şanzuman muhafazası 5- Güneş (planet) dişli grupları 6- Hidrolik valf gövdesi (hidrolik beyin ) 7- Elektronik kumanda beyni
Otomatik Şanzıman yedek parçalarına nasıl ulaşabilirim?
Web sitemizde yer alan Yedek Parça kategorisinde bazı yedek parça modellerine yer verilmiştir. Ayrıca başka yedek parça modelleri hakkında bilgi almak istiyorsanız veya nasıl temin edeceğinizi bilmiyorsanız Maslak Oto Sanayi sitesinde yer almakta olan İstanbul Otomatik Şanzıman'ı ziyaret edebilirsiniz..
Size nasıl ulaşabilirim?
İstanbul Otomatik Şanzıman olarak İstanbul Maslak Oto Sanayi sitesinde hizmet vermekteyiz. Gerekli iletişim bilgileri İletişim sayfasında verilmiştir. Ayrıca bizi Facebook sayfamızdan da takip edebilirsiniz. https://www.facebook.com/istanbulotomatiksanziman
Fiyatlandırmayı nasıl yapıyorsunuz?
Tüm müşterilerimize ihtiyaç analizi yaparak en iyi fiyatta en iyi hizmeti nasıl verebileceğimize karar veriyoruz. Ardından müşterimizinde onayından sonra müşteri memnuniyetini hat safada tutacak işlemlere geçiyoruz.
Müşteri memnuniyeti için yaptığınız araçları test ediyormusunuz?
Müşteri memnuniyetini sağlamak adına yaptığımız araçların test işlemini aracı belirli yerlerlerde, belirli hızlarda sürerek test ediyoruz..
Otomatik Şanzıman tadilatını garanti ediyormusunuz?
Yaptığımız her işin arkasındayız. Garanti detayları için işi teslim ettiğiniz ustalar ile görüşebilirsiniz.